Nasıl?

Ödüllü kampanya, çekiliş ve yarışma duyurularını takip edebileceğiniz Kampanya Sırları üzerindeki ilk yazımı, bilinmesi gereken temel bilgilere ayırmak istedim. Hoşunuza gider ve kısa zaman ayırırsanız kazandıran bir hobiniz bile olabilir 🙂

Şans önemli bir faktör olsa da, şunu aklınızdan çıkarmayın ayırdığınız zaman ve emek sonucu etkileyen daha önemli faktörlerdir. Hiç bir kampanyada garanti kazanırım diye bir şey düşünmeyin. Garanti olan tek sonuç; o kampanyaya katılmayıp, kazanamayacağınızı bilmektir.

Hazırsanız, başlayalım 🙂

Yeni Bir Eposta Adresi Alın

“Benim bir eposta adresim zaten var!” demeyin hemen. Değişik kampanyalara katıldıkça, bir sürü yere kayıt olmaya başlayacaksınız. Zaman geçtikçe, bu değişik yerlerden epostalar yağmur gibi yağmaya başlıyor. O yüzden kişisel ve kampanya epostanızı ayırmanız en önemli adımlardan biri.

Hotmail’i veya Mynet’i seviyor olabilirsiniz, ancak benim tavsiyem SPAM epostaları en iyi şekilde yakalayan GMail‘i kullanmanız. Eposta adresi seçerken mümkün olduğunca kısa bir isim seçin, böyle form doldururken fazla yorulmamış olursunuz.

Hazırım, Kampanyalar Gelsin!

Yeni kampanya eposta adresimizi de aldıktan sonra, kampanya katılımlarına başlayabiliriz. Yine de bir kaç kampanya terimini gözden geçirmekte fayda var.

  • Numune: Numune, deneme ürünü veya tester olarak da isimlendirilen bu örnek ürünlerin amacı ürünleri denemenizi sağlayarak satıl alma tercihlerinizi değiştirmek. Kampanyacılığa adım atan herkes, işe numunler ile başlar. Numuneler, için yapılması gereken en basit şey firmalar irtibata geçmektir. Firmanın, numune gönderme politikası güdüyorsa size numune gönderir.
  • Çekiliş: Okul ve işyerlerinde yapılan yılbaşı çekilişlerinden pek bir farkı yoktur. Çekilişlerde, iş şansa kalıyor tamamen. Genellikle ürün tanıtımı ile ilgili ufak bir aktivite (video izlemek, yazı okumak, soru cevaplamak, ürün ablajında bulunan şifreyi göndermek vs) sonrası form doldurarak katılabiliyorsunuz. Bazı çekilişlerde çoklu katılım yaptıkça şansınız artar.
  • Ödüllü Yarışma:Ürün tanıtımı için hazırlanmış ve genellikle en kısa sürede tamamlayan veya en çok oy alan kişilerin kazandığı yarışmalardır. Oylamalı yarışmalarda çevreniz, ne kadar genişse kazanma şansınız o kadar artar.

Kampanyacının Ahlak Kuralları!

Elbette, her konuda olduğu gibi kampanyacılığın da yazılmamış etik kuralları var. Tabii ki, bu kuralları yazıya dökerken kişisel yorumum ağırlık basıyor. Uzun vadede kazanmak için dikkate almanızı tavsiye ederim.

  • Bir firma durup dururken hediye veya numune göndermiyorlar. Ürün veya hizmet tanıtımı gibi bir amaçları var. Dolayısıyla ailedeki herkes adına kampanyaya katılmak hoş olsa da, aynı soyadlı 10 kişinin kazandığı bir çekiliş sonrası güzelce mimlenirsiniz. Kendiniz dışında sadece 1 kişi adına katılın. Bırakın halanız, amcanız, teyzeniz kendi adına katılsınlar.
  • Kullanım Şartları, Kampanya Sözleşmesi veya değişik isimler altında yayınlanan ve kampanya kurallarını içeren karınca duası gibi yazıları okumayı alışkanlık edinin. Şartları sağlamadığınız bir kampanyaya katılmanın gereği yok.
  • Aynı şekilde mutlaka ödülleri inceleyin, ihtiyacınız olmayan bir ödülü kazanmak için zaman harcamayın.
  • Çekilişlerin çoğu noter huzurunda veya bilgisayar tarafından otomatik olarak yapılır. “Bu ürüne çook ihtiyacım vaar” şeklinde eposta gönderip kendinizi küçük düşürmeyin.
  • Adı, sanı duyulmamış firmaların çekilişlerine katılmadan önce, bir bilene danışın ya da Google’da bir arama yapın.

Kampanyacılık ipuçları şimdilik bu kadar. Aklınıza takılanları ve merak ettiklerinizi yorumlarda sorabilirsiniz…

2 thoughts on “Nasıl?

  1. BİR ALIŞVERİŞ MERKEZİNİN, “5 AD.100 TL.ÜZERİ ALIŞVERİŞ YAPANA 1 AD.100 TL.LİK ALIŞ VERİŞ BEDAVA ŞEKLİNDE BÜYÜK AFİŞLERLE ÇOK BÜYÜK PUNTOLARLA KAMPANYA REKLAMI YAPARKEN, ÇEŞİTLİ EL İLANLARININ ALTLARINDA, BU KAMPANYANIN KARALLARI HAKKINDA YAKLAŞIK 4 PUNTO BÜYÜKLÜĞÜNDE VE SAĞLIKLI İNSAN GÖZÜNÜN DAHİ OKUYAMAYACAĞI BÜYÜKLÜKTE AYRINTILARI DUYURMASI, VE “BİZ GEREKLİ DUYURUYU YAPTIK” ŞEKLİNDEKİ SAVUNMASI A. YASAL MIDIR? B. AHLAKİ BİR İLAN/REKLAM SAYILIR MI? İTİRAZ İÇİN YARARLANABİLECEĞİM MEVZUAT NELERDİR? Ç. BU TÜR KAMPANYA İLANLARINDA BELİRLİ BÜYÜKLÜKTE YAZI KULLANMA ZORUNLULUĞU YOK MUDUR?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir